Контрольно – підсумкове заняття з математики для дітей старшої групи
Тема: «Подорож малої синички»
Мета: Перевірити рівень знань дітей за вивченими раніше темами . Уточнити уміння рахувати в прямому та зворотному напрямку в межах 10 , порівнювати числа . розв’язувати приклади та задачі .Визначити уміння класифікувати геометричні фігури , порівнювати величини .Уточнити знання про склад числа, складові частини задачі.
Хід заняття .
1. Організаційний момент .
Вихователь :
Ви , малята поспішіть ,
Всі до мене підійдіть
Часу не гаймо ,
Швидше в подорож вирушаймо .
2. Мотивація
Вихователь:
Діти , чи пам’ятаєте ви казку про маленькою синичку Зіньку? Як називається ця казка ? Хто її автор ? ( В Біанкі).
-- МИ подорожували разом з синичкою до зимового лісу .
А яка зараз пора року?
А який зараз місяцЬ ? Який був попередній? Який наступний?
Скільки місяців має рік? Який перший місяць року? Останній?
Отже ,починаємо нашу подорож до весняного лісу .
3. Рахунок в прямому та зворотному порядку в межах 10 Вихователь : Ось , ми вже на узліссі , де протікає невеликий струмок .
Зайці влаштували тут веселу гру . Вони стрибають по місточку і рахують. Порахуємо і ми ( в прямому і зворотному порядку в межах 10).
Вихователь:
--Синичка придивилась і помітила знайомого зайця . Але чомусь потемніла його біла шубка . Як ви , малята вважаєте ,чому?( відповідь дітей)
Вихователь :
-Ідемо далі вглиб лісу . За деревами причаїлися звірята . Давайте дізнаємось які?
4. Д / гра « Склади і відгадай»( Діти складають фігурки тварин із площинних геометричних фігур )
Вихователь :
-З яких геометричних фігур ви створили цих звірят ? ( площинних)
- Назвіть ці фігури. У якої геометричної фігури три кути і три сторони?(Трикутник ).
-Що спільного у квадрата і прямокутника ? ( кількість сторін і кутів)
-Що відмінного?(довжина сторін)
-У яких площинних геометричних фігур немає кутів?( коло, овал)
-Вибігли звірята на галявину . Хто з них стоїть першим? Другим по –порядку ? Четвертим? Останнім?
5 Порівняння чисел в межах 10 -- < ,>, = Розв’язування прикладів
Вихователь:
-Лісові звірята придумали для вас завдання ( Робота з картками .Порівняння чисел в межах 10 -- < ,>, = Розв’язування прикладів).
6.Моделювання .
Вихователь :
-Полетіла синичка далі , їй було цікаво , коли ж , нарешті прокинеться ведмедиця з ведмежатами . Сіла синичка на ялині і почала прислухатися , що ж відбувається в берлозі. ( Перед дітьми зображення галявини .Діти викладають зображення за вказівкою вихователя )
Вихователь :
--Викладіть , будьласка, зображення берлоги в лівому нижньому куточку галявини .
Раптом з барлоги вибігли ведмежата . Одне ведмежа заховалось за ялинку.(Правий верхній кут)
Друге ведмежа видряпалось на сосну( Лівий верхній кут)
А третє ведмежа сіло на пеньку (правий нижній кут ). Тут з’явилась мама ведмедиця ( середина галявини )
Вихователь :Діти,а чому вже прокинулись ведмеді ? ( відповідь дітей)
7.Вихователь :
Синичка деякий час спостерігала за неслухняними ведмежатами , а потім вирішила навідатись до знайомої Лусової Миші. Мишка , саме наводила лад в комірчині , та бідкалась що вже мало залишається запасів їжі в мішках. .
Д / гра « Визнач що важче» (перед дітьми три мішечки . діти визначають який легкий , важкий ,найлегший , найважчий .
8. Склад числа .
Вихователь :
Попрощалась Зінька з Мишкою і гайнула далі . Синичка запримітила між деревами якісь незвичайні квіти, сині як небо влітку . Хоч на деревах ще не було листочків , і травичка ще не з’явилась , а тут з’вилось таке диво . Діти , я чи знаєте ви , що ж то за першоцвіти ?( проліски )
А ми з вами в казці , і ці проліски незвичайні .
(Картки із зображенням пролісків , на яких позначено цифри . Діти
визначають склад числа )
8. Фізхвилинка
9.Об’ємні геометричні фігури
Вихователь :
-Прилетіла синичка до лісового озера. Крига на воді вже розтанула. На березі на сонечку гралися малі бобренята . Тато бобер змайстрував ім конструктор —вирізав з дерева геометричні фігури , щоб діти вчилися будувати споруди . Які це фігури ? ( об’ємні ) назвіть їх.
10 Розв’язування задач .
Вихователь :
-Вирішила синичка дізнатися , який зараз урок іде в лісовій школі . Зазирнула в віконце і побачила, що учні -лісові звірята розв’язують задачі .
( На столах картки з малюнками, за якими діти складають та розв’язують задачі. Одна дитина працює біля дошки Вихователь перевіряє.)
Запитання до дітей :
Скільки частин має задача? (чотири)
Назвіть їх ( Умова , рішення запитання , відповідь).
Яка часнита задачі починається словами – скільки , на скільки ? ( друга частина -запитання
)
11.»Намалюй схему»
Вихователь :
--Незчулась синичка як і вечір наступив , час повертатись додому . Давайте намалюємо маршрут дороги додому , щоб синичка швидше дісталась домівки ( діти послідовно з’єднують цифри від 1до 10)
12 .
Розв’язування логічних задач
Вихователь :
Прилетіла синичка до своєї домівки . На дереві помітила Старого Горобця . Розповіла йому , про те які зміни відбулись в лісі з приходом весни , та ще про те , що Ворон навчає своїх учнів розв’язувати задачі . На що Горобець відповів:
--Я теж знаю цікаві задачки. Ось послухай :
(Задачі на логіку )
Підсумок заняття
посібники