Конспект
Квест-заняття
з художньої літератури та розвитку мови
для дітей старшого дошкільного віку
«Книга не тільки для читання….»
Мета: підтримувати інтерес дошкільників до книги, як до джерела знань і джерела ігор; вправляти в подоланні перешкод; вчити працювати з інтерактивними книжками; вчити орієнтуватися в просторі; створювати позитивний настрій, розвивати мислення, мову дітей; тренувати дітей в умінні здійснювати ігровий задум і виконувати завдання; вчити складати книжки ; розвивати спритність, виховувати дружні почуття і бажання працювати; виховувати здатність до дружби і добрих вчинків.
Матеріал: лист із завданням, маршрутна мапа, частини ключа, кульки 2 штуки; завдання для дітей ;іграшковий потяг, вазон, ящик, подарункова коробка, дитячий столик; «Правила поводження з книгами»; подарунок- книга.
Хід заняття-квесту:
Організаційний момент
(Стукіт у двері)
- Діти, ви чуєте, хтось постукав у двері? Подивлюсь, хто там.
(Вихователь заносить повітряну кульку з конвертом.)
- Ой, що ж це таке? Давайте подивимося.
(Розглядають конверт і з’ясовують, що лист адресований саме їм.)
Вихователь читає текст листа.
Добрий день, діти групи «Кораблик»! Ми ваші друзі - гноми, потребуємо допомоги. У нас трапилася біда. В нашу бібліотеку потрапив злий чаклун і викрав ключ від неї. А віддасть його тільки за умови, що ми виконаємо його завдання. Ми намагалися, але марно. А один з наших друзів гномів чув, що ви кмітливі, розумні і дуже любите книги. Тому, ми і просимо вашої допомоги. Допоможіть, будь ласка! Читати ви ще не вмієте, але в цьому вам допоможе вихователь, а ви будете помічниками. Заздалегідь дякуємо! Передаємо в допомогу вам мапу-маршрут і завдання. За допомогу ми вамвіддячимо».
- Діти, ну що, допоможемо нашим друзям відшукати ключик? (Відповіді дітей).
- Вирушаємо в подорож! Але для початку нам треба уважно роздивитися мапу і з’ясувати, які нас чекають завдання. (Діти розглядають мапу.На ній завдання для дітей .Кожне завдання під номером. Діти знаходять на мапі перший номер.)
- Зараз ми стоїмо на початку пригод. Як ви думаєте, куди нам йти? (Припущення дітей.Знаходять де сховалося перше завдання)
Вихователь разом з дітьми дістає завдання з книги і повідомляє його.
Завдання 1. «Літературний пінг- понг»
Ви повинні дати швидкі відповіді на запитання, які приготував злий чаклун.
- Сама мовчить, а всіх вчить. (Книга.)
- Де створюється книга? (У видавництві.)
- Хто створює малюнки до книг? (Художник.)
-Хто пише книги? (Автор)
- Як називаються малюнки в книзі? (Ілюстрації.)
- Що захищає книгу від пошкодження? (Обкладинка)
- Назвіть професії людей, які беруть участь у створенні книги. (Друкар, художник, видавець,автор, редактор)
- У дитячому садку ти дошкільник, а в бібліотеці? (Читач).
- Що допомагає в книзі швидше відшукати ту сторінку, яка необхідна ? (Закладка).
-Молодці, з цим завданням ви впоралися і ось, дивіться,перша частина від ключика.
-А тепер давайте роздивимося мапу і знайдемо друге завдання (Міркування дітей і відшукування другого завдання(під номером два) на мапі і в приміщенні
Завдання 2 «Розкажи про пори року » Необхідно роздивитися книжку «Пори року» розповісти про них. Чим вони відрізняються одна від одної? Назвати зимові казки.
-Діти Яка зараз пора року? А які ви знаєте зимові казки? (Діти називають)На столі перед вами лежать картинки з казковими героями я пропоную вам знайти необхідні з відомих зимових казок і закріпити їх на зимовій сторінці. Ви добре попрацювали, за це отримуєте ще одну частину ключа.
-Діти, подивіться на нашу мапу! Куди нам рухатися далі. (Припущення дітей, що завдання знаходиться під номером три. Вихователь зачитує правила.)
Завдання 3«Правила поводження з книгами»
- Перед вами лежать картинки з правилами. Я пропоную вам зробити книжку, в ній ми зберемо всі наші правила Ви по черзі берете по одній картинці, роздивляєтеся, показуєте всім і оголошуєте що це за правило. А після цього, вставляєте його в книгу. (Після виконання діти знаходять частину ключика в конверті)
- З цим завданням ви впоралися, вмієте берегти книги і знаєте правила поводження з ними, а тому і знайшли четверту частину від ключика.
–Мабуть ви вже втомилися, бо добре попрацювали , давайте для розрядки зробимо кілька вправ зарядки.
Фізкультхвилинка «Моя книжечка»
-Я навшпиньки зараз стану, собі книжечку дістану. (підіймаємося навшпиньки, тягнемося руками вгору)
-Буду книжечку гортати та малюнки розглядати. (імітуємо обережне перегортання сторінок книжки)
-А на них живуть чудові персонажі всі казкові. (ритмічно похитуємо головою з боку в бік, підперши щоки долонями)
-Вовчик, Зайчик, Їжачок,( почергово загинаємо пальці на руках на назву кожного казкового персонажа один пальчик або зображаємо їх характерними рухами) ,Рак, Солом’яний бичок. Якщо любиш ти читати, всіх ти їх повинен знати.
-Вперед, на пошуки наступного завдання! (Діти шукають за допомогою мапи четверту зупинку).
Завдання 4. «Розкажи казку і збери книжку.»
-Діти, зараз я пропоную вам зробити ще одну книжку. Але для цього необхідно розповісти казку. Перед вами лежать ілюстрації. Спочатку вам необхідно розкласти їх за сюжетом, а потім по черзі розповісти що зображено на ілюстрації. Таким чином ми зберемо книгу
-Молодці, ось ви і зробили ще одну книжечку , за це отримуєте частину ключа.
Діти розглядають мапу, вирішують де знаходиться наступне завдання. Роблять висновок що воно останнє , знаходиться під номером -п’ять.
Завдання 5. «Знайди казку». Перед дітьми лежать тунелі з казками, діти роздивляються їх, кажуть назву казки , знаходять відповідну книжку і ставлять її на полицю. Після виконання завдання діти знаходять ще одну частину ключа.
-Це було останнє завдання, за це отримуєте останню частину ключика. Давайте зберемо весь ключик.
Необхідно відправити його нашим друзям- гномам. Але як же ми мусимо це зробити? А давайте відправимо на повітряній кульці.( Ключик прив’язується до кульки і вихователь відпускає її в вікно. Дітям заносить кульку з подарунковим пакетом .)
-Подивіться, діти, гноми передали вам подарунок. (Вихователь дістає з пакету нову інтерактивну книжку).
-Ось, і закінчилася наша пригода! Ви діяли дружно, проявляли кмітливість і винахідливість, допомагали один одному, а в першу чергу тим, хто цього потребував понад усе, нашим друзям- гномам.