Користувацький вхід

Правопис прислівників. Тренувальні вправи.

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Навчальний предмет. Українська мова. 7 клас
Розділ. Морфологія
Тема. Правопис прислівників. Тренувальні вправи.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.Урок-гра
Автор: Товмач Лідія Іванівна вчитель української мови і літератури
Виповзького НВО «ЗОШ І – ІІІ ступенів – ДНЗ»
Переяслав-Хмельницької районної ради
Програма для загальноосвітніх навчальних закладів: Українська мова 5-12 класи / Автори: Г.Т. Шелехова, В.І. Тихоша, А.М. Корольчук, В.І. Новосьолова, Я.І. Остаф. За редакцією Л.В. Скуратівського. – К.: Ірпінь: Перун, 2005. – 176 с.
Слайд 2
Мета: поглибити, узагальнити та систематизувати знання учнів про прислівник , формувати вміння визначати його в реченні, вказувати розряди за значенням, правильно утворювати ступені порівняння, структурувати вивчений теоретичний матеріал шляхом здійснення морфологічного розбору прислівників;
розвивати творчі вміння самостійно розв’язувати нові пізнавальні завдання, вводити прислівники у текст, удосконалювати мисленнєві дії, аналізувати, порівнювати, систематизувати й узагальнювати, доводити й обґрунтовувати;
за допомогою мовленнєво–комунікативного дидактичного матеріалу виховувати бажання працювати та сумлінно вчитися.
Обладнання: роздатковий матеріал із завданнями у вигляді пелюсток квітів, маркери, дошка, різнокольорова крейда, аркуші паперу з картою маршруту, фломастери.
Епіграф до уроку:
Знання робить життя красним!
Народна мудрість
Очікувані результати
Вчитель. Дорогі діти, сьогодні у нас цікавий і змістовний урок. Після уроку ви зможете:
Знати всі орфограми на правопис прислівників та обґрунтувати вибір їх написання відповідними правилами;
Вміти застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, аналізувати власну діяльність;
Хід уроку
Слайд 3
І. Мотивація.
День добрий, друзі, ще один урок
До вас прийшов за розкладом сьогодні.
Отож озбройтесь книгою й пером,
Щоб упірнуть у мовну нам безодню.
Побажайте собі успіху
Сьогодні трапилася надзвичайна подія, у коридорі я зустріла саму Мову–чарівницю, вона дуже стурбована і хоче щось вам сказати.
Слайд 4
Мова
Доброго дня, шановні! Як гарно тут і затишно. Я прийшла до вас по допомогу. З мовознавчої країни було викрадено королевича Прислівника. Я прошу допомогти його повернути.
Це ж про нього так гарно кажуть:
Слайд 5
Прислівник є незмінюваний
Завжди у нашій мові,
Ознаку дії іншої ознаки
Він виражає в слові.
Префікси: казна - , хтозна - , будь - ,
Суфікси: - от, - таки, - небудь,
Префікс по – і суфікси: - єму, - ому, - е, и
через дефіс їх пиши.
Рік у рік, день у день,
Раз у раз, з дня на день,
Час від часу – не спіши,
Слова окремо без дефіса ти пиши.
(У Мови в руках пелюстки квітів барвінку).
А що це в руках у тебе?
Пелюстки квітів, на яких Прислівник приготував завдання учням на правопис найскладніших орфограм, які допоможуть врятувати його, але одне шкода, що зла чаклунка Помилка заморозила їх і квіти зіпсувалися. А це був такий чудовий барвінок.
Вчитель:
Не хвилюйся, Мово, діти зарадять твоєму лихові і самі складуть пелюстку до пелюсточки, виконавши завдання, і квіти знову стануть чарівними. Чи не так, діти?
— Так, так.
ІІ. Оголошення, представлення теми та очікуваних результатів.
Вчитель:
То ж яка тема сьогоднішнього уроку, діти?
— Ми будемо повторювати орфограми на правопис прислівника.
— Правильно, діти, молодці!
Слайд 6
— А які завдання ми повинні сьогодні виконати? Що кожен з вас очікує від сьогоднішнього заняття? (Учні за принципом добровільності кажуть: «Я очікую від сьогоднішнього заняття…»).
На основі ваших очікувань формуємо мету уроку:
А девіз нашої лінгвістичної мандрівки:
«Все про прислівника знай! Привила вивчай!»
Бажаю успіхів у подорожі.
Слайд 7
Я запрошую вас до лінгвістичної мандрівки у зачаровану країну. Ознайомтеся з картою подорожі, на нашому шляху будуть перешкоди, які ми повинні подолати.
Карта: «Водопад правил», «Чагарник зайвих слів», «Тенета Дефісу», «Тунель написання разом», « Лабіринт Не-НІ », «Річка И та І», «Ворота», «Яга Помилка», «Замок», «Колесо Фортуни».
На кожному етапі ви будете здобувати ключі знань. Лише ці ключі згодом можуть відкрити двері чарівного замку.
(На вчительському столі лежить великий конверт «На старт». У ньому закодоване завдання).
Слайд 8
Перш ніж розпочати здобувати ключі знань, давайте виробимо правила, яких усі потім будемо дотримуватися.
- Ми всі – одна команда.
- Один за всіх і всі за одного.
- Пам’ятай правила!
- Говори правильно!
- Пиши правильно!
- Не перебивай!
Візьміть із собою лише найнеобхідніші речі: зошит, ручку і підручник з української мови – і вирушаймо.
Запишіть у зошити дату нашої подорожі.
Слайд 9
ІІІ. Закріплення знань, умінь, навичок.
Перший етап – «На старт».
Вчитель. Для успішної мандрівки вам потрібно, перш за все, пригадати всі орфограми на правопис прислівників. Для цього потрібно скласти пелюстки квіток, що принесла нам Мова, виконати завдання, записані на них, за певними орфограмами. Зрозуміло?
У кожної пари на парті лежать кольорові пелюстки квітів: ромашки, барвінку. Учні беруть пелюстки, читають на їх зворотні слова і класифікують за орфограмами на правопис прислівника, виконують завдання.
Завдання:
1. Спишіть розкриваючи дужки. Обґрунтуйте орфограму: (на) бік; (на) певно; (горі)лиць; (за)між; (в) третє; (право)руч.
2. Запишіть, розкриваючи дужки: (хтозна) куди; (по) армійськи; (пліч) о (пліч); (казна) де; (по) твоєму; (зроду)віку.
3. Спишіть розкриваючи дужки: (не) рідко, (ні) трохи, (не)ухильно, (не)просто, а складно, (ні)так (ні)сяк, (ні)звідки.
4. Вставте в подані прислівники н або нн: на відмі..о, невгамов..о, невпи..о, не вимов..о, перед час..о, стара..о.
5. Запишіть вставляючи замість крапок букви и та і: Навік…, докуп…, анітрохи…, ополудні…, навкруг…
Вчитель. То ж скільки орфограм на правопис прислівників?
Учні. П’ять.
Назвіть їх, будь ласка.
1. «Правопис прислівників разом »
2. Дефіс у прислівниках
3. Не, ні з прислівниками»
4. Н, нн у прислівниках»
5. «И, і в кінці прислівників»
Молодці, діти, ви гарно справились з цим завданням. А тепер, рушаймо.
Слайд 10
Щоб здобути ключик, треба виконати завдання:
Випишіть прислівники, підкресліть четверту літеру і дізнаєтеся про таємне послання.
Розкішний, згарячу, далекий, різкий, аніяк, умить, завзятий, гожий, міцний, жагуче, стійко, добрий, розмаїто, вузький, колючий, весело, міцно, активніше, скоріше,пошепки.
Перевір: згарячу, аніяк, умить, жагуче, стійко, розмаїто, весело, міцно, пошепки. (рятуй мене)
Отже, це благання про допомогу. Нам не можна гаяти часу. Уперед, друзі!
Перед вами план нашої мандрівки: від школи до замку чарівниці. Саме там перебуває у полоні наш Прислівник. Шлях туди не легкий. Нам потрібно буде подолати безліч перешкод-завдань. Але я впевнена, що своєю старанністю і працьовитістю ми визволимо бранця.
Слайд 11
Другий етап – «Водопад правил».
- Яка частина мови називається прислівником?
- На які розряди за значенням поділяються прислівники?
- З якими частинами мови можуть пов’язуватися прислівники?
- Яка морфологічна роль прислівника є визначальною?
- Чи мають прислівники ступені творення? Якщо так , то які?
- Яку синтаксичну роль можуть виконувати прислівники в реченні?
Молодці, отримайте ключ.
Слайд 12
Третій етап – «Чагарник зайвих слів».
Нас гостинно зустрічають місцеві жителі, які розкажуть правила написання Н та НН. Але усних відповідей, мало потрібен документ. Зробивши правильно запис поданих слів, ви зможете отримати ключ.
Списати прислівники, вставляючи пропущені букви.
Сон…о, плин...о, щоден...о, старан...о, безімен...о, віддан...о, відповідальн...о, прихован...о, впевнен...о, багрян...о, шален...о, відмін...о, безперечн...о, радісн...о.
Слайд 13
Четвертий етап – «Тенета Дефісу».
Ми потрапили у міцні тенета, щоб звільнитися потрібно виконати завдання.
Вставте у прислівниках , де потрібно, дефіс.
ген ген, ледве ледве, вранці рано, давним давно, повік віків, зроду вік;, врешті решт, тишком нишком, геть чисто, більш менш, видимо невидимо не сьогодні завтра, без кінця краю, з діда прадіда, з давніх давен.
Молодці, ви впорались, отримайте ключ.
Слайд 14
П’ятий етап – «Тунель написання разом та окремо».
Подолавши цю перешкоду і отримавши заповітний ключ, ми потрапили в тунель. Щоб вийти з нього, нам потрібно виконати завдання.
Запишіть подані прислівники у дві колонки: разом і окремо.
Воднораз, анітелень, до пори, вслід, за раху¬нок, в ноту, згори, якнайкраще, до пори, в затишку, зверху, до діла, з пере¬ляку.
Молодці, поспішаємо далі.
Слайд 15
Зупинка – «Фізкультхвилинка».
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
І часу дарма не гайте
Всі за парти знов сідайте.
Слайд 16
Шостий етап – « Лабіринт НЕ-НІ »
І ось ми у лабіринті, але він зачарований, тому перейти крізь нього до наступного ключа, можна тільки виконавши завдання.
Запишіть прислівники з не та ні — разом і окремо.
Не/дбалий, не/дорогий, а дешевий, не/ довірливість, не/дощ, а злива, не/розлуч¬ний, не/показний (скром¬ний), ніхто, ніколи, ніде, нізащо, ні туди ні сюди, ні так ні сяк.
Ви впорались, продовжуємо нашу мандрівку.
Слайд 17
Сьомий етап - «Річка И та І»
Ми на березі бурхливої річки, а переправа запрацює тільки після виконаного завдання.
Запишіть прислівники, вставляючи И та І.
Трич..., поноч..., по-заяч..., до реч..., оддалік..., верх..., вдвіч..., отутечк..., по- геройськ..., навесн..., вкуп..., трох..., щоноч..., по-молодецьк... .
Перевір: Тричi, поночі, по-заячи, до речі, оддаліки, верхи, вдвічі, отутечки, по-геройськи, навесні, вкупі, трохи, щоночі, по-молодецьки.
Слайд 18
Восьмий етап – «Ворота»
Молодці, отримайте ключ.
Ми дійшли до воріт. Але там стоїть вартовий. Щоб приспати його пильність і здобути ключик який допоможе відчинити ворота, треба виконати наступне завдання.
Запишіть синоніми-прислівники. Поясніть правопис.
(Аби) коли, (вряди) годи, (пліч)о(пліч), (по)дружньому, (без) упину, (будь) коли, ( без ) угаву, (час) від ( часу), (без ) перестанку, (коли) не (коли), (по) всякчас , (на) завжди.
Слайд 19
Дев’ятий етап – « Яга Помилка»
І нарешті перед нами чи не найсерйозніше випробування Яга Помилка – страшна і жорстока. І лише у її забутій Ступі є можливість відпочити, записавши речення без помилок, і продовжити свій маршрут.
Міні-Диктант. ( На)дворі було ( по)особливому тихо. ( По)зимовому небі пропливав надломлений, мов крижина, на фоні ще (не) згасало світла ліхтарів, місяць. (Не) охоче вставало заспане сонце.
Усі, хто безпомилково впорався із завданням, здобувають ключі і відпочивають в Ступі Яги (складають словниковий диктант на всі орфограми, що зустрілися в тексті). А ті, хто помилявся, потрапляють, на жаль, у Тенета Дефіса, (індивідуальні завдання).
Так, діти, молодці ви справились добре і з цим завданням.
Слайд 20
Десятий етап – «Замок»
Ось ми й дісталися до замку. Своїми знаннями вам вдалося подолати майже всі перешкоди, та щоб визволити бранця Прислівника, нам потрібно написати
Розподільний акродиктант.
Запишіть прислівники у три колонки: пишуться разом, окремо, через дефіс.
Навпочіпки, напам’ять, в далечині, там-сям, ні на гріш, втридорога, зранку, в нагороду, на ніщо, по-іншому, де-небудь, завидна, в затишку, як-не-як, взаперті, навесні, внизу, до вподоби, інколи, в цілому, хтозна-звідки, увосьме, до діла, щонайкраще.
Слайд 21
Перевірте себе.
Разом Окремо Через дефіс
Навпочіпки в далечині Там-сям
Напам’ять ні на гріш по-іншому
Втридорога в нагороду де-небудь
Зранку на ніщо як-не-як
Завидна в затишку Хтозна-звідки
взаперті до вподоби
Навесні в цілому
Внизу до діла
Інколи
Увосьме
Щонайкраще

Ключ: підкресліть третю літеру в кожному слові. Прочитайте: Вправа виконана на «відмінно».
Молодці, діти, ви гарно справились з цим завданням. Прислівник звільнений, він вдячний вам за ваші знання та наполегливість.
Слайд 22
Ось нарешті ми біля Колеса Фортуни. Щоб піднятися якнайвище, треба подолати останню перешкоду –
За хвилину виконати розбір прикметника як частини мови.
Уперед несіть мене вітрила! (В.Еллан-Блакитний)
Уперед – присл., напрям рух, куди?, незм., місця дії, обст.
Слайд 23
ІV. Рефлексія.
Вчитель:
Нарешті, діти, ми підійшли до останнього етапу нашої співпраці, виконавши ряд важливих і цікавих завдань. Підведемо підсумки:
Чи вирішили ми поставлені перед нами завдання?
Чи досягли очікуваних результатів? Яких саме?
Які форми роботи, на вашу думку, були найефективнішими?
Які б хотілося застосувати на наступних уроках?
Слайд 24
V. Оцінювання
Ось і підійшла до кінця наша лінгвістична мандрівка. Протягом уроку той із вас , хто виконував завдання, отримував ключі.
Підніміть руки, у кого 3 і більше ключів – ви активно працювали на уроці та показали високий рівень знань. Підніміть руки ті, у кого 2 ключі - ви добре працювали та слід підучити правила і бути уважнішими, у кого 1 ключ – працюйте більше зі словниками та виконуйте тренувальні вправи.
Слайд 25
VІ. Підсумок уроку.
Сподіваюсь, що знання, здобуті під час вивчення теми, будуть міцними і допоможуть вам долати не лише ігрові, а й реальні перешкоди.
Поділіться, будь ласка, своїми враженнями від подорожі.
Слайд 26
Дякую, любі друзі.
Слайд 27
VІІ. Домашнє завдання.
Своїми знаннями вам вдалося подолати всі перешкоди та визволити бранця Прислівника, але чаклунка Помилка десь іще літає. Щоб бути впевненим, що Прислівнику вже ніщо не загрожує, ви повинні довести, що все про нього знаєте. А зробити це вам допоможе домашнє завдання.
Підготуватись до тематичного оцінювання.
Вчитель:
Дякую, діти за увагу, за чудову співпрацю. До зустрічі!
Список використаних джерел:
1. Глазова О., Кузнецов Ю. Рідна мова. Підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – Київ: “Зодіак-ЕКО”, 2007.
2. Морозова Л.Г. Українська мова: Плани-конспекти уроків 7 клас
— Харків.: Ранок, 2000. С. 93-99
3. Омельчук С.А.Усі уроки української мови в 7 класі. — Харків.: Основа, 2007. С.242-246
4. Ткачук Т.П. Рідна мова. Робочий зошит 7 клас. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2008. С.101-104
5. http://subject.com.ua/lesson/mova/5klas_1/12.html


Додаток
Квітка барвінку

Автор: 

Товмач Лідія Іванівна
вчитель української мови та літератури
Виповзького НВО "ЗОШ І-ІІ ст. - ДНЗ"
Переяслав-Хмельницького району
Київської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі