Урок зарубіжної літератури 9 клас. За технологією ОКН.
Вчитель Томич Ірина Василівна.
Тема: Й.В.Гете “Фауст”.
Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю видатного німецького поета, із особливостями його творчого стилю, дати поняття, що таке драматична поема, звернути увагу на її характерні риси; розвивати пам’ять, логічне та образне мислення, увагу, уяву, навички аналізу художнього твору; виховувати любов до пам’яток світової культури.
Очікувані результати
Після заняття учні зможуть:
• Аналізувати художній твір доби Просвітництва.
• Виділяти у поемі “Фауст” реалістичний, фантастичний, психологічний і філософський фон.
• З’ясують філософські концепції твору, погляд автора на пошуки сенсу буття.
• Співставляти поняття “фаустівського добра і зла” зі своїми поглядами на цю проблему.
• Характеризувати образи поеми”Фауст”.
• З’ясувати, що таке драматична поема.
Крім того, учні будуть мати змогу попрацювати в малих групах, колективно, самостійно. Вони навчаться вести дискусію, висловлювати свою думку і поважати думку інших, логічно мислити.
Хід заняття
1 етап - подача нового матеріалу. Колективно-групова робота.
1. Організаційний момент. Оголошення теми, мети та очікуваних результатів блоку.
2. План подачі нового матеріалу:
• Драматична поема як жанр. Її особливості.
• Філософські концепції та проблеми у творі “Фауст”.
• Образи поеми.
• Проблема кохання і покути у творі.
Лекція з елементами бесіди, конспектування.
3. Пояснення незрозумілого вчителем. Висновки.
2 етап - самозаглиблення. Самостійна робота.
- Опрацювати статтю із підручника на ст.165 - 169.
Індивідуальне завдання: “Які риси митців-просвітників втілено в образі Фауста?”
- Колективне обговорення.
3 етап - практичний.
1. Бесіда за запитаннями:
• Що ви знаєте про історію написання поеми?
• Вкажіть жанр твору. Чому ми його так називаємо?
• Які рівні буття зображає у своєму творі Гете?
• Порівняйте Фауста із першої та другої частини? Що змінилось, що залишилось незмінним?
• Яке символічне значення має образ Мефістофеля?
2. Інтерактивний метод “Дискусія” (“Суд над Маргаритою”).
Завдання: подумайте над тим, чи винна аргарита у скоєних гріхах? Чи можливо її виправдати? Відповіді аргументуйте цитатами із твору.
Клас об’єднується у три групи: “адвокати захисту”, “адвокати обвинувачення”, “суд присяжних”. Остання група з’ясовує доцільність і достовірність “доказів”, виносить остаточний “вирок”.
4 етап - контроль знань.
Інтерактивна вправа “Інтерв’ю”.Клас об’єднується в пари (із сусідом по парті). Один - журналіст, інший -Мефістофель.
Запитання для інтерв’ю (до Мефістофеля):
• Як ви ставитесь до Фауста?
• Чому душа Фауста все ж потрапила в рай?
• Що Ви відчували при поразці?
• У чому сенс буття, на вашу думку?
• Розкажіть про свої стосунки з Богом.
• Які риси Фауста ( Маргарити, Єлени та інших героїв) Вам подобаються, а які - ні? Чому?
5 етап - підсумок заняття.
1. Рефлексія:
- Що на сьогоднішньому уроці Вам сподобалось, що - ні?
- Які вправи допомагають, на вашу думку, краще засвоїти матеріал?
Що ви відчували, коли були у ролі “судді” (“адвоката”, “журналіста”, “Мефістофеля”)? Чи легко було грати цю роль?
2. Взаємооцінювання. Виставлення оцінок вчителем.
3. Повідомлення домашнього завдання.
Письмова відповідь на запитання.
В: Які філософські ідеї, за задумом Гете, мав втілювати Мефістофель?
Д: Що у творі “Фауст” є символом Просвітництва?
С: Розкажіть історію написання твору.
П: Хто така Маргарита?