Користувацький вхід

Останні публікації

Моральне виховання

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

«МОРАЛЬНЕ ВИХОВАННЯ ДОШКІЛЬНИКІВ ЧЕРЕЗ ЛІТЕРАТУРНУ СПАДЩИНУ
В.О. СУХОМЛИНСЬКОГО»

Автор досвіду:
Домашенко Наталія Іванівна
вихователь ДНЗ №199
м.Харків

2020 рік
ЗМІСТ

1. Введення ……..………………………………………………………….…...3
2. Вступ ……………………………………………………………………...….4
3. Виховання у дошкільнят моральних якостей (скромності, щедрості, чуйності, правдивості, відповідальності…) на основі літературних творів В.О.Сухомлинського…………… ……………………………………….….....7
4. Перелік творів В.О.Сухомлинського, направлені на морально-етичне виховання дошкільників…………………………………………..………… 54
5. Ігрові заняття за оповіданнями В.О.Сухомлинського…………………… 63
6. Список використаних джерел……………………………………………….73

Введення
Тема:Моральне виховання дошкільнят через літературну спадщину В.О.Сухомлинського
Мета: Підвищення професійної компетентності педагогів шляхом впровадження педагогічної спадщини В.О.Сухомлинського, яка спрямована «на виховання внутрішніх,психічних регуляторів особистості – совісті, емпатії, почуття власної гідності»,формування у дошкільнят морально-етичних якостей.
Актуальність досвіду: У суспільстві постійно відбуваються зміни, що потребують нових підходів до виховання дітей. Твори Василя Олександровича виховують дошкільнят, учать жити в суспільстві, розвивають у дітей такі якості, як: самостійність, працелюбність, людяність, самолюбність, спостережливість, відповідальність, розсудливість.
Основна ідея досвіду полягає в тому, що саме малу дитину ми ведемо в дорослий світ стежинами добра, надії і любові, які протоптують дитячі ніжки через безцінні твори В.О. Сухомлинського, його мудрі казки й оповідки, які ненав’язливо вчать прекрасного, справедливого ніжного й доброго. Результативність досвіду: Набутий досвід впровадження педагогічної спадщини педагога В.О.Сухомлинського у системі освітньо-виховної роботи з дітьми дошкільного віку свідчить про значне підвищення її ефективності. Так, дана система сприяла формуванню творчої особистості педагога, який здатен створити оптимальні умови для виховання громадянина на основі спадщини В. О. Сухомлинського; формування життєвої компетентності та високої пізнавальної, морально- етичної культури за творами В.О. Сухомлинського.

Вступ

" Дитячі роки - той вік, який ми вважаємо віком безтурботної радості, гри, казки - це джерело життєвого ідеалу від того, що відкрилося дитині в навколишньому світі в роки дитинства, що викликало й подив, і захоплення, що обурило і примусило плакати не від особистої образи, а від переживання за долі інших людей - від цього залежить, яким громадянином буде наш вихованець."
( В. О. Сухомлинський ).
У суспільстві постійно відбуваються зміни, що потребують нових підходів до виховання, навчання дітей. Час потребує від педагогів вносити у власну діяльність нові прогресивні ідеї, нововведення, оскільки вони відповідальні за розвиток і виховання покоління майбутнього.
В Базовому компоненті дошкільної освіти України на перший план виступає дитина, бо саме дитина є не об’єктом виховання, а суб’єктом зі своїми життєвими бажаннями, щирими людськими почуттями, потребами, власним світоглядом. Тому творчий досвід В.О. Сухомлинського став актуальним для педагогів нашого закладу в роботі з дітьми дошкільного віку.
Працюючи з дітьми дошкільного віку, необхідно розвивати в душі такі чудові почуття, як доброта, любов, дружба, чесність, повага, співчуття, розуміння як себе, так і інших. Дітям близькі всі ці поняття і почуття. Потрібно тільки створити умови, певні ситуації - і душі дітей відгукнуться і розкриються, як квіти на ранковій зорі".
З власного досвіду можу сказати, що всі людські чесноти педагоги в змозі формувати в дітях дошкільного віку через твори Василя Олександровича Сухомлинського. Його казки, легенди, оповідання - це багатющий матеріал, що подає дошкільнятам загальнолюдські цінності й високу мораль не у вигляді нудних і сухих повчань та наказів, що надто часто викликають у дітей природне прагнення чинити навпаки, а подані в такій словесно-емоційній формі, яка невимушено підводить дітей до самостійного висновку: чому саме потрібно поводитись гарно, чому лише позитивні вчинки сприяють справжній радості та задоволенню.
Літературний світ Василя Сухомлинського - це невичерпне
джерело:
- розвитку соціально – емоційної сфери дітей;
- розвитку особистих якостей, які зумовлюють моральну поведінку,
формування якостей, які необхідні для спілкування, оволодіння уміннями
встановлювати контакти при спілкуванні;
- створення атмосфери радості, «як джерела оптимістичної впевненості
дитини в своїх силах», без чого «неможливе розкриття природних
схильностей, здібностей, обдарувань».
- навчання дітей емоційно–естетично сприймати навколишній світ,
сприяння розвитку дитячої уяви та фантазії;
- пробудження вміння бачити, захоплюватись і цінувати прекрасне у
всьому: природі, творах мистецтва;
- утвердження духовних, національних почуттів, адже «розум людини,
що формується, вбирає в себе ідеологію і психіку народу, його
переконання, традиції, інтелектуальну, моральну, естетичну культуру»;
- заохочення дітей до складання казок, віршів, оповідань;
- формування випередженого бачення позитивного або негативного
наслідку вчинку, засвоєння правил поведінки у конкретній життєвій ситуації.
Первинним осередком, в якому дитина має засвоїти гуманістичні цінності, навчитися творити добро для інших людей, В. О. Сухомлинський вважав сім’ю. Сім’я – це народ, нація в мініатюрі. Батьки для дитини – найдорожчі люди, перші вихователі, з якими вона постійно спілкується і яким повністю довіряє. Педагог запевняв: «у сім’ї шліфуються найтонші грані людини-громадянина, людини-трудівника, людини-культурної особистості».
Сучасна актуалізація спадщини Василя Сухомлинського пояснюється об’єктивним зростанням інтересу суспільства до етичних проблем й необхідністю нового обґрунтування моральних цінностей та ідеалів людини третього тисячоліття. Тому педагогічний колектив дошкільного закладу широко використовує літературну спадщину В.Сухомлинського, плекаючи духовність, душевність, моральність своїх вихованців.
Ми маємо чітко усвідомлювати: якщо своєчасно не формувати світобачення малюка, не впливати на його свідомість, не торкатися життєво важливих тем, не пропонувати прийнятні й зрозумілі малюкові ціннісні орієнтири, йому буде важко визначитись у житті, знайти в ньому своє місце, стати справжньою ЛЮДИНОЮ.

І. Виховання у дошкільників моральних якостей на основі літературних творів В.О.Сухомлинського
«ВВІЧЛИВІСТЬ»
«СКАЖИ ЛЮДИНІ «ЗДРАСТУЙТЕ»
Лісовою стежечкою йдуть батько і маленький син. Довкола тиша, тільки чути, як десь Далеко стукає дятел та лісовий струмочок дзюрчить у лісовій гущині. Аж тут син побачив: назустріч їм іде бабуся з ціпком, «Тату, куди вона йде?» – питає син.
– Зустрічати або проводжати, – каже батько й усміхається. – Ось як ми зустрінемося з нею, ти Скажеш їй одне-однісіньке слово: «Здрастуйте!»
– Навіщо ж їй казати це слово? – дивується син, – Вона ж зовсім нам незнайома.
– А ось зустрінемось, скажемо їй це слово, тоді й побачимо навіщо. Побачимо, що станеться. Ось і бабуся.
– Здрастуйте! – каже син.
– Здрастуйте! – каже батько.
– Здрастуйте! – каже бабуся й усміхається.
І хлопчик тоді здивувався: усе довкола змінилося. Сонце засяяло яскравіше. Верховіттями дерев пробіг легенький вітерець, і листя заграло, затремтіло. В кущах заспівали пташки – раніше їх і не чути було. На душі в хлопчика легко-легко стало.
– Чому це воно так? – питається син.
– Бо ми сказали людині: «Здрастуйте!»
Запитання і завдання до казки:
1. Які слова ви вважаєте ввічливими?
2. Уявіть, що ви відкрили Школу ввічливості – Розкажіть, якою буде ця школа?
3. Згадайте будь-який випадок зі свого життя, коли вам допомогла ввічливість.
4. Як ви вчините, якщо хтось грубо розмовлятиме з вами або з вашими друзями?
Гра «Коло ввічливості»
Всі діти стають у чарівне коло «ввічливості». Одна дитина промовляє будь-яке ввічливе слово своєму сусідові. Той, у свою чергу, повторює це слово і додає до нього своє. Наступний по колу повторює два попередні ввічливі слова і додає до нього своє тощо.
Наприклад, здрастуйте, бажаю удачі, пробачте, будьте ласкаві, не варте подяки, дуже радий, дуже приємно, всього вам доброго, не варте уваги, дякую, будь ласка тощо.
Потім попросіть дітей уявити, що слова ожили і розповіли вам чарівні історії зі свого життя. Поділіть дітей на групи, попросіть. їх вибрати будь-яке ввічливе слово і розповісти історію з його життя.
Бесіда
Запитання і завдання для бесіди:
1. Що ви відчуваєте, коли до вас ввічливо звертаються?
2. Що буде, коли люди перестануть говорити одне одному ввічливі слова?
3. Чи можуть вчинки бути ввічливими? Перелічіть різні ввічливі вчинки. Наприклад: поступитися місцем літній людині, допомогти жінці з валізами вийти з автобуса тощо.
Малюнок «Ввічлива людина»
Намалюйте, з ким ви могли б порівняти ввічливу людину, і поясніть чому? Наприклад, із сонечком, бо щоранку воно ласкаво вітається з усіма.
Творче завдання «Привітай людей»
Прочитайте дітям прислів'я: «У чужому домі не будь примітливий, а будь привітливий». Поділіть дітей на пари і роздайте їм картки із завданням придумати невеличкі сценки-діалоги; між привітним вихователем та вихованцем, покупцем та продавцем, водієм та пасажиром, лікарем та хворим, бабусею та внуком тощо.

Завдання для родини
Запропонуйте дітям протягом дня підрахувати, скільки ввічливих слів їм сказали люди і скільки ввічливих слів вони самі сказали людям. Скажіть дітям, щоб вони протягом тижня говорили всім якомога більше ввічливих слів. Наприкінці тижня обговоріть з дітьми, що змінилося в їхньому житті за ці дні.
«ЛЮБОВ ДО МАМИ»
«СИВА ВОЛОСИНКА»

Маленький Михайлик побачив у косі матері три сиві волосинки,
– Мамо, у Вашій косі три сиві волосинки, – сказав Михайлик.
Мама усміхнулась і нічого не сказала. Через кілька днів Михайлик побачив у материній косі вже чотири сиві волосинки.
– Мамо, – сказав Михайлик здивовано, – у Вашій косі чотири сиві волосинки, а було три... Чого це посивіла ще одна волосинка?
– Від болю, – відповіла мама. – Копи болить серце, тоді й сивіє волосинка.»
– А від чого ж у Вас боліло серце?
– Пам'ятаєш, ти поліз на високе-високе дерево? Я глянула у вікно, побачила тебе на тоненькій гілці.
Серце заболіло й волосинка посивіла.
Михайлик довго сидів задумливий, мовчазний. Потім підійшов до мами, обійняв її і тихо запитав:
– Мамо, а коли я на товстій гілочці сидітиму, волосинка не посивіє?
Запитання і завдання до оповідання:
1. Дітки, скажіть, будь ласка, від чого у Михайликової мами з'явилися сиві волосинки?
2. Як ви гадаєте, що треба робити, щоб у ваших мам не з'являлися сиві волосинки?
3. Поміркуйте, який вчинок буде найкращим подарунком для вашої мами? Наприклад, слухняна донечка, синочок, прибрана кімната; квіти у вазі; малюнок тощо.
Гра «Подарунки для мами»
Вихователь обходить всіх дітей і просить кожного вийняти із пакета картку з малюнком зірки (сонечка, веселки, квітки тощо). Діти мають розповісти, що подарують маминому серцю ті чи інші жителі землі. Наприклад, сонечко подарує мамі тепло і сяйво; зірка подарує їй зірочки, казку або ніжний сон.
Потім діти діляться на групи, вибирають картку з будь-яким жителем землі і показують сценку, як він допоміг мамі. Наприклад, коли мама хворіла, сонечко подарувало їй сонячного зайчика. Сонячний зайчик поцілував маму, і вона одразу одужала.
Бесіда
Запитання і завдання для бесіди:
1. Що роблять мами для своїх дітей?
2. Уявіть, що вам слід протягом дня виконати всі мамині справи. Перелічіть ці справи. Як ви їх будете виконувати?
Малюнок «Дерево Любові»
1. Прочитайте дітям прислів'я: «Немає найкращого друга на світі, як рідна матінка». Попросіть дітей розповісти про те, як вони дружать зі своїми мамами. Потім діти згадують, як дружба з мамою допомогла їм у різних ситуаціях.
Після цього діти малюють дерево любові для своєї матусі, на гілках якого має бути стільки плодів, скільки хорошого та доброго їм подарувала дружба з мамою.
Творче завдання «Складаємо пісеньку»
Поділіть дітей на групи по три особи і запропонуйте їм перевтілитися у кращих лісових музикантів із казки. Кожна група має скласти пісеньку про маму і виконати її перед іншими дітьми.

Завдання для родини
Попросіть дітей уявити, що на один тиждень мама кудись поїхала, а їм довелося виконувати всі мамині справи. Діти перелічують ці справи і розповідають, коли і як вони їх виконуватимуть. Вдома діти мусять виконати будь-які перелічені справи.
«ДРУЖЕЛЮБНІСТЬ»
«У КОГО РАДІСТЬ, А В КОГО ГОРЕ»

П'ятикласники зібрались їхати на екскурсію до Канева. Раділи діти: багато побачать нового, цікавого. Побувають на могилі Тараса Григоровича Шевченка.
Збиралася їхати й Галя. Та ось у неї тяжко захворіла мама. Приходить Галя до школи заплакана.
– Чого це ти така сумна? – питають товариші.
– Мама дуже хвора. Не поїду я на екскурсію. Тяжко стало на душі у дітей. Як же можна радіти, веселитися, коли у товариша горе? І вирішили діти: почекаємо, поки в Галі одужає мама, тоді й поїдемо на екскурсію.
Минуло три тижні. Галина мама одужала і весь клас поїхав на екскурсію. Поїхала й Галя.
Коли в тебе радість, у іншої людини може бути горе. Розуміти чуже горе – це велика людська краса.
Запитання і завдання до оповідання:
1. Чи правильно вчинили діти, що не поїхали на екскурсію? Що зробили б ви?
2. Чим ще могли допомогти друзі Галі?
3. Кого 6 ви хотіли мати собі за товариша? А Галиних друзів можна назвати справжніми?
4. Чи є у вас друзі серед тварин?
Гра «Обручка дружелюбності»
Діти стають у коло і кожен обирає собі будь-яку професію. Вихователь пропонує дітям уявити, що чарівна обручка дружелюбності допомагає людям різних професій. Потім вихователь обходить всіх малят і вкладає в руки будь-кого «обручку дружелюбності». Той, кому дісталась обручка, розповідає, чим дружелюбність може допомогти людині обраної ним професії у його роботі.
Наприклад, дружелюбному лікарю хворі охоче розкажуть про всі свої болі й хвилювання, і йому легше буде виписати для них потрібні ліки. Дружелюбному провіднику пасажири подарують багато посмішок і підтримуватимуть а його вагоні порядок і чистоту. Дружелюбному продавцеві покупці подарують добрі слова, і йому не знадобляться сили для сварки з покупцями.
Після того, як дитина розповіла про представника тієї чи іншої професії, вона вкладе обручку в руки іншої дитини в колі, гра триває.
Бесіда
Запитання і завдання для бесіди:
1. Як ви гадаєте, чи можна водночас зробити кілька добрих справ? Чи вдавалося це коли-небудь вам?
2. Чи були у вашому житті моменти, коли дружелюбність долала неприязнь?
Малюнок «Добрі почуття»
Прочитати дітям прислів'я: «Добрі почуття – сусіди любові»; «Людина без друзів – що дерево без коріння»; «Дружній череді і вовк не страшний»; «Дружба та братерство – дорожче за багатство».
Запропонувати дітям подумати і сказати, які добрі почуття вчать людину любити. Наприклад, щедрість, уміння прощати, увага до людей тощо.
Роздати дітям картки з назвами або малюнками різних лісових мешканців. Кожен має придумати і зобразити на малюнку будь-яку добру справу, яку лісовий мешканець зробить для своїх лісових сусідів. Наприклад, білочка пригостить смачним грибним супом, бджілка вилікує медом від застуди тощо.
Творче завдання «Чарівний лист»
До діток прийшов лист з дощовими краплинками. Намалювати подарунки в краплинках своїм друзям. Склеїти книжечку.
«ЛЮБОВ»
«А ХТО ВАМ КАЗКУ РОЗПОВІДАЄ, БАБУСЮ?»

Петрик і Микола звикли, що бабуся Марія дав їм вечеряти, стелить постіль і вкладає спати,
Як покладе жуків у постіль, сідає на стільці і розповідає нам казку. Бабусина казка заколисує маленьких онуків. Вони засинають,
А вранці прокидаються і бачать: бабуся; Марія вже порається на кухні Готує нам сніданок.
Одного разу Миколка й питає:
– Бабусю, а коли Ви спите?
– Як вас вкладу... – А встаєте коли?
– Як вам ще лишається три години спати,
– А хто ж вам казку розповідає, бабусю?
Бабуся Марія усміхнулася й нічого не відповіла. А Миколка подумав: «Справді, хто ж розповідає бабусі казку?»
Запитання і завдання до оповідання:
1. Чого б ви хотіли повчитися у бабусі, якої якості? (Доброта, ніжності.) Розкажіть, як ви будете навчатися цих якостей?
2 Уявіть себе на місці Петрика і Миколки, щоб ви зробили доброго для бабусі Марії? А що доброго ви уже зробили своїй бабусі?
3. Якби бабуся Марія не любила діток, робила б вона щось для них? Розповідала б казки, готувала б сніданки? Як ви відчуваєте любов своє! бабусі?
Гра «Фея Любові»
Діти стають у коло, заплющують очі, вихователь просить дітей пригадати те, що вони люблять понад усе на світі, а потім дає комусь Із них чарівну квіточку любові (красиву квітку) і просить цю дитину розповісти про те, що вона пригадала. Після цього квітка передається далі по колу, і кожен розповідає про те, що він любить найбільше на світі.
Попросіть дітей уявити, що їх розповіді почула фея Любові і вирішила залетіти до кімнати. Діти мають зустріти фею Любові будь-яким подарунком.
Діти діляться на пари і придумують, що вони подарують феї Любові. Можна запропонувати дітям:
* сказати мовою любові кілька слів,
* описати голос любові і проспівати ним будь-яку пісеньку;
* подивитися одне на одного або навколо себе лагідними очима і розказати, що побачили;
* посміхнутися одне одному, обійняти тощо.
Бесіда
Запитання і завдання до оповідання:
1. Що змінюється в житті людини, коли її хтось любить?
2. Якби до вас завітала фея Любові, який дарунок любові попросили б у неї?
3. Пригадайте випадок зі свого життя, коли чиясь любов допомогла вам стати кращим, розкажіть про нього.
Малюнок «Будинок для феї Любові»
Прочитайте дітям прислів'я; «Любов правдою міцна».
Попросіть дітей перелічити якості, які зміцнюють любов. Наприклад, доброта, увага, терпіння тощо. Потім діти пригадують, яким кольором можна відобразити ту чи іншу якість із перелічених. Після цього по групах малюють чарівний будинок феї Любові із різнокольорових якостей – цеглинок. За малюнками одне одного діти відгадують, з яких цеглинок-якостей побудовано будинок для феї із малюнків дітей було створено виставку «Місто Любові».
Творче завдання «Зірки любові»
Попросіть дітей уявити, що фея Любові розсипала повсюди чарівні зірки любові. Діти діляться на групи і розповідають, які дива стануться в тих місцях, куди впали зірки любові. Наприклад, у місті, в пій; в полі, в морі
Завдання для родини
Попросіть дітей поміркувати, що їм подарувала любов мами (тата, сестри, бабусі), і намалювати листівку Любов, для своїх близьких.
«ВЗАЄМОДОПОМОГА»
«ДІВЧИНКА І СИНИЧКА»

Прийшла холодна зима. Маленька Наталя почепила на яблуні годівничку для синички й щодня при» носила насіння коноплі. Синичка чекала дівчинку. Весною Синичка сказала Наталі:
– Тепер не принось мені насіння. Я знайду собі їжу. До побачення – до зими!
До побачення, Синичко!
Знову зима все засипала снігом. Прилетіла Синичка до годівнички, а там також сиг. Тривожно стало пташці. Питає вона у яблуньки:
– Яблунько, скажи, чому нема Наталі? Невже вона забула про мене?
– Ні, не забула. Вона хворіє.
Тяжко стало на душі у Синички. Сіла вона на гілочці й думає. «Полечу до дівчинки. Але де я візьму подарунок? Навкруги ж сніг, сніг, сніг...».
І тоді вирішила Синичка понести Наталі пісню. Прилетіла до хати, влетіла у відчинену кватирку, сіла біля ліжка хворої і заспівала. Наталі стало легше.
Залишання і завдання до казки.
1. Уявіть, що ваш друг захворів. Що б ви зробили йому і як би ви вчинили?
2. Розкажіть, як взаємодопомога може допомогти у таких ситуаціях:
• ведмедиха загубила ведмежа;
• вовчиця загубилась, і вовченята залишились одні;
• у білки вкрали всі запаси на зиму;
• дятел зламав свій дзьоб.
• грибник наступив на мурашник.
Наприклад, якщо вовчицю спіймали мисливці, всі можуть приносити вовченятам їжу, доки вони не виростуть Якщо у білки вкрали запаси на зиму, звірі мають поділитися з нею своїми запасами.
Гра «Чарівна паличка»
Поділіть дітей на групи. Одна дитина – ведучий (може бути вихователь), йому дають красиву чарівну паличку. Діти однієї групи мають згадати чи придумати будь-яку ситуацію, коли їм потрібна допомога.
Наприклад, кепський настрій, болить зуб, хтось образив, не купили нової іграшки тощо.
Після цього діти кажуть ведучому: «Чарівна паличко, допоможи нам». Ведучий підходить до них, і вони розповідають йому про свою проблему. Потім ведучий обходить інші групи, торкається до них паличкою і просить кожну групу по черзі допомогти своїм друзям у біді.
Гра повторюється доти, доки кожній групі не допоможуть розв'язати ту чи іншу проблему.
Бесіда
Запитання і завдання для бесіди:
1. Якби хтось запитав у вас, як навчитися допомагати людям, щоб ви відповіли?
2. Які якості мають бути притаманні людині, котра завжди готова прийти на допомогу іншим?
3. Розкажіть різні випадки зі свого життя, коли хтось допоміг вам або вашій сім'ї в біді. Розкажіть про свій добрий вчинок, який допоміг вашому другу.
Малюнок «Слабші та сильні»
Придумайте і намалюйте, як сильні лісові мешканці допомагають слабшим, а слабші – сильним. Наприклад, дятел допомагає деревам, які набагато сильніші; дерева допомагають комахам, які взимку ховаються у їх корі тощо.
Малюнок «Чарівна годівничка»Уявіть, що добра чарівниця перетворила годівничку в чарівну. Скажімо, Наталя подарувала вам свою годівничку. Намалюйте її і розкажіть, кому і як ви допоможете.
Творче завдання
Прочитайте дітям прислів'я: «Добра бажаєш, добро й роби», «Добре діло – роби сміло»; «Світ не без добрих людей»; «Не одяг красить людину, а добрі діла».
Попросіть хлопчиків подумати і розповісти про все добре, що вони можуть зробити для дівчаток, а дівчаток – про все добре, що вони можуть зробити для хлопчиків.
Потім поділіть дітей на пари із хлопчиків та дівчаток і попросіть кожну пару протягом дня допомагати одна одній. Запропонуйте дітям приготувати для тих, хто опинився з ними в парі, будь-які подарунки (малюнок, добрі слова, пісеньку). Наприкінці дня діти стають у коло «доброти» і дарують одне одному подарунки.
Завдання для родини
Намалюйте на дошці ромашку, а в середині її напишіть слово «діти». Попросіть дітей перелічити, чим і як вони можуть допомогти своїм рідним та близьким. Кожний перелічений дітьми вчинок дарує ромашці нову пелюстку. Поступово на дошці народжується «квітка допомоги родині».
Попросіть дітей удома намалювати «квітку допомоги мамі». У квітки має бути стільки пелюсток, скільки разів діти допомогли мамі цього дня.
«ГОСТИННІСТЬ»
«БДЖІЛКА І ГАРБУЗОВА КВІТКА»

Полетіла бджілка в поле за медом далеко-далеко. А сонечко вже сідає. Знайшла Бджілка велике гарбузове поле. У гарбуза квіти великі, пелюстки жовті, яскраві, як сонце. Літала Бджілка від однієї квітки до іншої, збирала мед. Підвела голову, подивилась навколо і закричала по-бджолиному від страху: сонечко зайшло, в небі зірочки мерехтять» В полі цвіркун співає.
«Що ж мені тепер робити?» – думає Бджілка.
«Сідай до мене на пелюстки, – говорить їй гарбузова квітка, – переночуєш, а ранком полетиш додому».
Сіла Бджілка на солодкі тичинки, закрила її квітка своїми пелюстками.
Спить Гарбузова квітка Спить Бджілка, спить поле. Увесь світ спить. Тільки зірочки в небі мерехтять. Ось і сонечко з'явилось з-за лісу. Гарбузова квітка відкрила пелюстки. Прокинулась Бджілка. Час додому летіти. Але в маленькому бджолиному серці щось затремтіло – сумне і тепле. Щось утримувало бджілку біля квітки. Вклонилася низенько Гарбузовій квітці і сказала: «Спасибі тобі, Квітко, за гостинність». Квітка зітхнула. їй ніяк не хотілося розлучатися з Бджілкою.
Але сонечко вже піднялося, над землею співав жайворонок в небі, літали метелики – почався день Бджілка покружляла над Гарбузовою квіткою і полетіла додому, понесла мед діткам.
Запитання і завдання до казки:
1. Як ви гадаєте, чому Бджілці було важко розлучатися з Гарбузовою квіткою?
2. Якщо ви зустріли добрих людей, чи важко вам з ними розлучатися?
3. Придумайте декілька правил гостинності. Наприклад, завжди зустрічайте гостей посмішкою, придумайте для своїх гостей цікаві заняття.
Гра «Гостинні квіти»
Поділити дітей на дві однакові групи. Першій групі роздати картки з малюнками різних квітів. Друга група отримує картки з малюнками різних комах. Під музику «квіти» і «комахи» весело танцюють і кружляють. Несподівано музика стихає, і всі діти завмирають. Потім вихователь наказує групі комах: збирається дощ (сонечко сідає, настає ніч, час обідати тощо). На команду «комахи» підлітають до «квітів» і беруть їх за руки. Попередьте дітей, що біля кожної квітки має бути по одній комасі.
Потім кожна пара із «квіточки» і «комашки» складає невеличку сценку-діалог. «Квітка» має сказати «комашці» кілька ввічливих слів, наприклад: «Я прикрию тебе від дощу, напою солодким нектаром» тощо. «Комашка» має подякувати їй за гостинність і пояснити, чим їй подобається ця «квітка».
Попередьте дітей що вони можуть творити казкові пояснення. Скажімо, метеликові найбільше подобається лісова гвоздика, бо з її нектару він виготовляє для себе парфуми.
Бесіда
Запитання і завдання для бесіди:
1. Чи подобається вам запрошувати у свій дім друзів і як ви їх зустрічаєте?
2. До кого ви любите ходити в гості і чому? Перелічіть якості гостинної людини.
3. Поміркуйте і розкажіть, які з цих якостей притаманні вам і вашим близьким.
Малюнок «Зустрічаємо гостей»
Прочитайте дітям прислів'я: «Хто людям свою домівку відкриває, – той без друзів не буває».
Запропонуйте дітям заплющити очі і уявити, що до них у гості завітали людина, тварина, пташка і комаха, які їм дуже подобаються.
Діти мають намалювати, як вони зустрічають гостей.
Творче завдання «В гостях у Гарбуза»
Запропонуйте дітям, щоб вони уявили, як із однієї гарбузової квітки виріс величезний солодкий гарбуз. Потім поділіть дітей на групи і роздайте їм картки з малюнками різних лісових мешканців. Діти придумують, як добрий Гарбуз зустріне їхнього лісового мешканця, котрий прийде в гості, і якими стравами із гарбуза його пригощатимуть. Завдання кожної групи: придумати якомога більше гарбузових страв. Наприклад, ведмедя Гарбуз пригостить гарбузовими котлетами з медом; білочку – смаженим гарбузовим насінням; їжачка – гарбузовою кашею; лисичку – гарбузовим варенням.
«СЛУЖІННЯ ЛЮДЯМ»
«НАМИСТО З ЧОТИРМА ПРОМЕНЯМИ»

Побачило сонечко хвору Дівчинку в ліжку. Дівчинка лежала, очі Ті були заплющені, вона тихо стогнала.
Жаль стало Сонечкові Дівчинку. Нахилилось воно над її голівонькою і тихо прошепотіло: «Візьми, Дівчинко, чарівне намисто з чотирма променями. Чотирьох нещасних ти можеш зробити щасливими». Розплющивши очі, дівчинка, побачила – лежить на постелі чарівне намисто, чотири промені виграють на стіні. «На кого ж направити щасливі промені?, – подумала Дівчинка. – Хто у нас нещасливий?». Подумала і важко зітхнула: нещасливими були бабуся, дідусь, тато і мама. У бабусі зуби болять, у дідуся ліжко скрипить, татко горілку п'є, мама сльози ллє.
Спрямувала Дівчинка чарівний промінь на бабусю – і зуб у неї одразу перестав боліти.
Спрямувала промінь на дідуся – ліжко перестало скрипіти.
Спрямувала промінь на тата – перестав тато горілку пити.
Спрямувала промінь на маму – перестала мама сльози лити, радісно посміхається.
Про себе, про свою хворобу Дівчинка забула. А коли всі стали щасливими, вона стала найщасливіша, і хвороба залишила її.
Запитання і завдання до казки:
1. Як би ви розпорядилися чарівними променями на місці Дівчинки?
2. Чому Дівчинка не подбала про себе?
3. Уявіть, що Сонечко дало б тільки один промінчик: Що б зробила Дівчинка, як ви гадаєте? А що зробили б ви?
4. Уявіть себе промінцем. Що гарне хотіли б ви зробити для людей?
5. Ставши чарівним промінчиком, кому б ви потім допомогли?
Гра «Сонячні подарунки»
Вихователь заздалегідь виготовляє з картону велике сонце.
Діти стають в коло. Вихователь із сонечком у руках обходить коло, торкнувшись всіх дітей по черзі, і каже, що сонечко подарує кожному з них.
Наприклад, сонячного зайчика, теплий промінчик тощо. Діти мають розповісти, як за допомогою того чи іншого сонячного подарунка вони кому-небудь допоможуть.
Скажімо, променистою посмішкою можна потішити маму, за допомогою соняшника можна нагодувати насінням голодних пташок, світлої казки можна заспокоїти маленьку сестричку.
Гра «Добрий струмочок»
Діти стають у коло. Усі вони – квіточки, а одна з них – струмочок. Кожна квіточка розповідає струмочку про будь-яку свою образу. А струмочок має заспокоїти її. Наприклад, квіточка говорить: «Вітерець відірвав мою найкрасивішу пелюстку». Струмочок відповідає: «Не плач, я попрошу сонечка зігріти твої корінці, а у дощика – напувати тебе краплинками, і тоді у тебе виросте нова пелюстка». Як тільки струмочок заспокоїть квіточку, він стає у коло на його місце, а квіточка стає струмочком.
Бесіда Запитання і завдання для бесіди:
1. Як ви гадаєте, що означає вислів «Служити людям»?
2. Що означає служити Батьківщині (природі, землі, сім’ї тощо)?
3. Що ви відчуваєте, коли робите щось для інших людей?
4. Що ви відчуваєте, коли інші люди щось для вас роблять?
5. Чи поступалися ви коли-небудь чимось для інших, їмо для вас є особливо цінним?
Малюнок «Сонечко з добрими справами міток» Прочитайте дітям прислів'я: «Не роби комусь того, що тобі не миле». Намалюйте сонечко, а на промінцях – добрі справи.
Малюнок «Коли Земля вибачає нас»
Попросіть дітей подумати і розповісти, коли Земля ображається на людину. (Кат люди ворогують, обдурюють одне одного, забруднюють річки та ліси, випускають в атмосферу отруйні речовини тощо-)
Потім поділіть дітей на групи. Кожна група на великому аркуші ватману малює добру «посмішку» Землі та розповідає про те, що кожна людина моя® зробити для Землі, щоб вона Ті вибачила.
Творче завдання для родини Запропонуйте дітям удома перед сном згадати веж людей, на яких вони за щось образилися і постаратися удавано їх пробачити. Попросіть батьків розповісти, як вони пробачали образи у своєму житті своїм друзям, рідним.
«ЛЮБОВ ДО БАТЬКІВЩИНИ»
«ПШЕНИЧНИЙ КОЛОСОК»

Серпиків старший брат Максим пішов служити в армію. Надіслав брат додому листа. Пише, що служить далеко-далеко, біля самото моря. А там усе не таке, як удома: скрізь каміння, і море безкрає, суворе...
«Сергійку, – пише брат. – Піди в поле, зірви колосок пшениці, поклади в конверт, надішли мені».
Пішов Сергійко. Зірвав колосок й замислився: що в ньому, в цьому колоску? Нащо він братові?
Поклав Сергійко колоска в конверт, і написав: «Колоска я зірвав на ниві, що починається за нашою хатою». І як написав це, то одразу збагнув, чого брат колоска просив.
Запитання і завдання до оповідання:
1. Коли ви переїжджаєте на якийсь час в інше місце, чи сумуєте ви за своєю домівкою, своєю маленькою Батьківщиною?
2. Навіщо Максимові був колосок?
3. Уявіть себе на місці Максима Що вам нагадав би колосок? Чи любив Максим Батьківщину? З чого це видно?
Діти стають у коло. Вихователь по черзі кидає м'яч кожній дитині і запитує, в яких випадках людина любить свою Батьківщину, а в яких – ні:
• людина повернулася з лісу з букетом конвалій;
• людина саджає біля свого будинку дерева;
• людина під'їхала до озера на своєму авто;
• людина відвезла своє старе авто на спеціальне звалище;
• людина викинула сміття в канаву біля дому;
• відпочивши в лісі людина закопала все сміття;
• людина поступилася місцем у транспорті літній жінці;
• лікар спізнився на роботу тощо.
Якщо дитина вважає, що людина любить Батьківщину, вона ловить м'яч, а якщо ні – не ловить і пояснює чому.
Гра «Мудра княгиня Ольга»
Попросіть дітей стати в коло. Одна дитина – мудра княгиня Ольга. Мудра Княгиня Ольга виходить на середину кола. І діти по черзі розповідають їй про проблеми вдома, у місті, Україні тощо. Вислухавши кожного, княгиня має дати мудру пораду.
Наприклад, у нас дуже брудно в під'їзді, що робити? Порада княгині Ольги: вихідного дня зберіть своїх друзів та підметіть під'їзд, а після цього розвісьте на стінах красиві малюнки.
Бесіда
Запитання і завдання до теми:
1. Під музику покажіть дітям декілька слайдів (картинок) з красивими пейзажами природи. Попросіть дітей пригадати своє найулюбленіше місце на природі і розповісти про нього.
2. Вихователь просить дітей перелічити все найкраще, що їм подарувала Батьківщина (родину, садочок, друзів, улюблені заняття та місця тощо), і малює на дошці сонце-Батьківщину. На сонці має бути стільки промінців. скільки найкращого перелічили діти.
Прочитайте дітям оповідання.
Малюнок «Для улюбленої Батьківщини»
Прочитайте дітям приказку: «Батьківщина – найкраща від сонця, дорожча за золото». Обміркуйте з дітьми: найкраща та найдорожча за що може бути Батьківщина Наприклад, від зірки, неба, веселки, дорожчою за гроші, машини тощо.
Далі діти перелічують, що може подарувати своїй Батьківщині людина, яка її любить. Наприклад, гарно зроблену роботу, любов до своєї родини, букет шле, красивий танок.
Попросіть дітей подумати, що вони можуть подарувати Батьківщині, і намалювати свій подарунок. За малюнками одне одного діти розповідають про те, як їхні друзі люблять свою Батьківщину.
За допомогою дорослих підберіть для своєї Батьківщини подарунок, який ви намалювали.
«ГОРДІСТЬ»
«ПЕЛЮСТКА І КВІТКА»

Розцвіла біла Квітка жоржина. Літали над нею бджоли і джмелі, збирали нектар.
У квітці було сорок дві Пелюсточки. І ось одна з них запишалася! «Я найкрасивіша. Без мене Квітка не цвіте. Я – найголовніша. Ось візьму й піду собі». Вилізла Пелюстка із Квітки, стрибнула на землю, сіла біля троянди і дивиться, що буде робити Квітка.
А квітка, мов нічого й не сталося, посміхається сонечку, кличе до себе бджіл і джмелів.
Пішла Пелюстка, зустрічає Мураху.
– Ти хто? – запитує Мураха.
– Я – Пелюстка. Найголовніша. Найгарніща. Без мене Квітка не цвіте.
– Пелюстка? Знаю пелюстку у Квітці, а такої на двох тоненьких ніжках, як ти, – не знаю.
Ходила Пелюстка, ходила, до вечора засохла. А квітка цвіте собі.
Квітка і без однієї пелюстки – квітка. А пелюстка без квітки ніщо.
Запитання і завдання до казки:
1. Вам ніколи не здавалося, що ви – найголовніший у групі дітей? Чи подобалось вам це відчуття?
2. Якби квітка вирішила перевиховати горду пелюстку, щоб вона зробила? Порадьте.
Гра «Чим пишаються квіти»
Покажіть дітям картинки з різними квітами, запитайте, чим кожна з них пишається. Наприклад, троянда ароматом, гладіолус – висотою, ромашка – схожістю із сонечком тощо.
Потім діти стають у коло. Всі вони – пелюсточки, а одна – квітка. Квітка виходить на середину кола, а пелюстки кажуть їй, чому вони нею пишаються. Наприклад, «Я пишаюся тобою, бо ти струнка, яскрава, умієш розмовляти із сонечком, пити крапельки дощу, приносити радість людям, колихатися від подиху вітру». Потім квітка каже пелюсткам щось приємне. Скажімо, «Ти добра, вишукана, слухняна...».
Гра «Неслухняна пелюсточка»
Діти стають у коло. Всі вони – слухняні пелюстки. Одна – садівник. Садівник виходить за двері, а діти обирають неслухняну пелюстку. Садівник повертається і віддає команди всім пелюсткам. Наприклад, потягнутися до сонечка, закритись руками від дощу, присісти, пострибати тощо.
Неслухняна пелюстка виконує команди навпаки, але коли садівник на неї гляне, – вона стає знову слухняною. Садівник має знайти неслухняну пелюстку. А вона мусить якомога довше обдурювати садівника.
Бесіда
Запитання і завдання для бесіди:
1. Попросіть дітей поміркувати, чим найбільше вони в собі пишаються і чому.
2. Коли вам дуже кортить чимось похвалитись, що ви робите?
3. Коли хтось перед вами чимось вихваляється, що ви відчуваєте і як поводитеся?
Малюнок «Ми пишаємось»
Роздайте дітям картки з малюнками різних звірів і попросіть зобразити на папері, чим пишаються ці звірі. Наприклад, їжачок пишається своїми голочками, лисиця – пухнастим хвостом; ведмідь – барлогою тощо.
Творче завдання для родини
Прочитайте дітям прислів'я: «Не пишайся званнями, а пишайся знаннями».
Попросіть дітей перелічити знання та вміння, якими вони пишаються. Наприклад, уміння шити, малювати, виразно читати, смачно готувати тощо. Як ці вміння можуть бути корисними людям? Скажімо, можна самому пошити для товариша іграшку, приготувати для мами обід тощо.

Автор: 

Моральне виховання дошкільників

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі