Сучасна система освіти вимагає від викладача таких методів, які дають можливість оптимізувати, узагальнити , швидко , легко та якісно засвоїти навчальний матеріал. Сьогодні у викладача є широкий вибір різноманітних ресурсів, щоб зацікавити студентів та дати можливість реалізуватися та розвиватися.
Кожен педагог має змогу підібрати саме ті технології , які б сприяли ефективності навчання , розвивали в них пізнавальну активність, стимулювали продуктивне мислення. Використання найрізноманітніших методів і методичних прийомів, як традиційних, так і нових, важливо на всіх заняттях, адже вони сприяють формуванню цілісної особистості. Не є винятком і заняття з української мови, на яких також відбувається розвиток інтелектуальної, творчої, комунікабельної, національно свідомої людини.
На пошук ефективних підходів до навчання студентів орієнтує й програма, де зазначається про перегляд засад традиційного навчання української мови в загальноосвітній школі, професійно – технічних училищах, коледжах, переорієнтування його на формування національно свідомої, духовно багатої мовної особистості, яка володіє уміннями і навичками вільно, комунікативно виправдано користуватися засобами мови, формами, жанрами в усіх видах мовленнєвої діяльності.
Сучасним можна назвати те заняття, що побудоване на засадах розвивального навчання, сприяє розвитку у здобувачів освіти операцій мислення, умінь аналізу, синтезу, порівняння, узагальнення, систематизації, класифікації, визначення причинно-наслідкових зв`язків та залежностей між різноманітними фактами і явищами, а також виробленню навичок логічного структурування.
Для підвищення ефективності опанування студентами теоретичними знаннями, а також для інтенсифікації роботи використовують логічні схеми та таблиці з дидактичним матеріалом , що ілюструють ті чи інші мовні правила , визначення і є найбільш поширеними засобами унаочнення.
Проблема полягає в тому, що сучасні студенти не мають бажання і терпіння довго сидіти за правилами, які треба вивчити, а особливо, якщо у навчальному матеріалі є багато винятків. То що ж робити? Необхідно, щоб процес навчання був цікавим, образним, унаочненим. Інакше правила залишаться незасвоєними, або вивченими поверхово, не збережуться у довготривалій пам’яті.
У посібнику вміщено визначення, особливості та способи використання певних технологій на тому чи іншому етапі заняття( опорні схеми, хмари слів, таблиці, логічні схеми , узагальнюючи таблиці, сенкани, Кола Вена, мнемонічні таблиці) для використання їх на заняттях з української мови , види робіт з ними, конспект заняття з використання логічних схем та таблиць , на яких студенти зможуть узагальнювати та структурувати інформацію. Такі види роботи зорієнтовані на розвиток умінь порівнювати, узагальнювати, класифікувати, систематизувати, визначати причинно-наслідкові зв’язки. Всі ці уміння дадуть поштовх до формування у студентів комунікативної компетентності.
Мета посібника – допомогти викладачу урізноманітнити структуру занять і методів роботи, навчити студентів діяти творчо й самостійно, враховуючи їх індивідуальні особливості , інтереси та можливості.